W Polsce VJ zaliczany jest jeszcze do ekipy technicznej…

Z Marcinem Najdenowem rozmawiała Agnieszka Piekut

Dlaczego zacząłeś zajmować się wizualizacjami?

Od zawsze sie interesowałem muzyką, koncertami, pokazami multimedialnymi oraz grafiką komputerową. Uczęszczając na koncerty oraz imprezy klubowe zauważyłem, że wizualizacje mi dawały jeszcze lepsze odczucie muzyki, tworzył się niesamowity klimat. Fajny moment związany z moją fascynacją wizualizacjami, był na jednej dużej imprezie, na której grał Dr.Motte (założyciel Love Parade), leciał soczysty bass, a na ekranach leciało zsynchronizowane ujęcie video, w którym pewien mężczyzna rozwalał ścianę wielkim młotem. Teraz to może nie brzmieć tak wystrzałowo, ale wtedy to naprawdę robiło wrażenie. Przy następnych obserwacjach zacząłem się interesować jak to się robi – czy to leci tak „na sztywno” z playera DVD czy gdzieś z tyłu sceny ktoś schowany to robi live. Okazało się, że można to robić i tak i tak. W tym czasie grałem imprezy jako DJ i stwierdziłem, że jak dodam jeszcze wizualizacje do tego co robię będzie jeszcze lepszy efekt. Oczywiście były całonocne poszukiwania software’u, który jest dedykowany do tego, tworzenie sampli video, oglądanie materiałów innych ludzi i td. Po jakimś czasie się zdecydowałem na pierwszy występ i tak się stałem VJem. 🙂

Marcin Najdenow

Marcin Najdenow

Gdybyś mógł wytłumaczyć w prosty sposób na czym to wszystko polega?
Polega to na wyświetlaniu krótkich sampli video oraz mixowania ich. Sample za pomocą programów komputerowych się synchronizują z muzyką i tak to powstaje. Dodatkowo są stosowane efekty, które np. podkręcają kolory, robią odbicia lustrzane, negatyw obrazu i wiele innych, które można zobaczyć podczas moich występów. Sprzęt używany do tworzenia wizualizacji to komputery, playery dvd/vhs, kamery video, różnego rodzaju światła, sterowniki midi, joysticki, projektory oraz ekrany LED.
Oprogramowanie to Resolume, Elektronika Live, Arkaos, Modul 8 oraz wszystko co przetwarza video. Sample są dobierane pod klimat imprezy. Przeważnie sample tworzę sam za pomocą kamery, programów graficznych i edytorach video. Dość często wychodzę z kamerą na miasto i potem przeglądam materiał video i wycinam to co ciekawsze i się nadaje do wizualizacji.

Jakimi imprezami jako autor wizualizacji możesz się pochwalić?

Do tej pory wyświetlałem wizualizacje dla NUNelectro, Junior Stress, Single Dread Sound, wiele czołowych polskich DJ oraz oczywiście mińskich DJi, których serdecznie pozdrawiam. Na stałe jestem związany z kolektywem 3D Sound. Największym sukcesem do tej pory to wizualizacje dla duetu DJskiego Roboloco, którzy są rezydentami klubu Escape w Sofii (Bulgaria).

Wizualizacje

Wizualizacje

Czy w Mińsku ludzie doceniają wizualizację, którymi uatrakcyjniasz imprezy?

Myślę, że tak. Bardzo często jak robię wizualizacje przychodzą do mnie osoby obejrzeć sprzęt, zaglądają do monitora komputera i się dziwią, że te obrazki są mixowane tak samo jak muzyka. Dużo razy też ludzie do mnie mówią, że się podoba, że wizualizacje dają to dodatkowe wrażenie podczas słuchania muzyki i tworzą lepszy klimat na imprezie. Ale w Polsce jak na razie VJ jest zaliczany do ekipy technicznej. W innych krajach Vje są traktowani jako artyści, tak samo jak DJ lub zespoły, dla których VJ tworzy wizualizacje. Po woli to się zmienia. Jest co raz więcej pokazów multimedialnych i coraz więcej VJi.

Dj-owanie, wizualizacje, ale to chyba nie wszystko czym zajmujesz się w wolnym czasie…

Ostatnio wizualizacje zawładnęły mną i coraz mniej występuje jako DJ, ale są w planach występy jako DVJ – mixowanie razem muzyki i obrazu. Oprócz tego uczę się fotografii i robię Light Graffiti. To jest nowa forma fotografii, która polega na zdjęciach nocnych o długim czasie naświetlania i podczas robienia takiego zdjęcia osoby rysują latarkami przed obiektywem różne kształty.

Light Graffiti

Light Graffiti

Reklamy

Jedna odpowiedź to “W Polsce VJ zaliczany jest jeszcze do ekipy technicznej…”

  1. Snezhina Says:

    Myślę, że to jest bardzo interesujące i że zasługuje się, żeby człowiek z tym zajmować się! Życzę VJema, żeby w przyszlości wizualizacji nie będą tylko jego hobi, ale jego zawód!:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: