„Szare Szeregi” – pierwsza w Polsce gra karciana

„Szare Szeregi” to pierwsza w Polsce strategiczna gra karciana, rozgrywana na mapie Warszawy w okresie Powstania Warszawskiego. Oddziały bojowe polskiego podziemia wraz z dowódcami wywodzącymi się z Szarych Szeregów mają za zadanie opanowanie miasta i pokazanie światu, że polski ruch oporu potrafi sam wyzwolić stolicę. Tymczasem Niemcy przystępują do zmasowanego kontrataku. Używają do tego wszelkich rodzajów broni, począwszy od lotnictwa przez broń pancerną, a skończywszy na szturmowych oddziałach saperów.

Gracze dysponują osiemdziesięcioma kartami (karty jednostek, dowódców i wydarzeń) i z ich pomocą starają się opanować miasto. Gra rozgrywana jest w zespołach dwuosobowych w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Każda z rozgrywek jest niepowtarzalna, gdyż na starcie mamy do czynienia z opcją ustawienia losowego, a przy opcji rozstawienia dowolnego każda z kart może zajmować pole inne niż w poprzedniej rozgrywce. Mamy zatem do czynienia z funkcją planowania i liczenia, zaś w trakcie gry także bilansowaniem sił na poszczególnych odcinkach. Opanowanie zasad gry nie powinno sprawić najmniejszych trudności, ponieważ instrukcja do gry zajmuje tylko jedną kartkę formatu A4.

Szare szeregi

Szare szeregi

Tych, którzy interesują się tym fragmentem naszej historii, ucieszy prawdopodobnie informacja, że gra to nie wszystko. Historia o warszawskich powstańcach została opublikowana także w wersji książkowej. „Szare Szeregi. Kryptonim konspiracyjny Związku Harcerstwa Polskiego 1939-1945” autorstwa Tomasza Adamczaka (prezes Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego) jest uzupełnieniem do gry „Szare Szeregi”.
Gra i książka powstały z okazji 70.rocznicy powołania Szarych Szeregów,dzięki współpracy Związku Harcerstwa Polskiego oraz magazynu „Taktyka i Strategia”. „Szare Szeregi” są już dostępne w Składnicy Harcerskiej „4 Żywioły”.
phm. Adam Zawadzki

rzecznik prasowy ZHP

Reklamy

Jedna odpowiedź to “„Szare Szeregi” – pierwsza w Polsce gra karciana”

  1. hawkmoon Says:

    ja tam znawcą tematu nie jestem, ale tytuł wydaje się cokolwiek mylący… bo to przecież nie prawda, że „Szare Szeregi to pierwsza w Polsce gra karciana”… coś mi się wydaje, że nie tylko nie pierwsza w Polsce (trochę ich już jest), ale nawet niekoniecznie „pierwsza polska gra karciana”, a co najwyżej „pierwsza gra karciana, której akcja rozgrywa się w Polsce”… sorki za czepialstwo, ale to dość duża różnica…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: