PRZYWIĄZANIE POLAKÓW DO SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH (na podstawie badań CBOS)

Postępujące procesy globalizacji i regionalizacji – tj. powstawanie struktur integrujących państwa narodowe, takich jak Unia Europejska (UE) – wpływają na poczucie przynależności do danej grupy przestrzennej i preferencje w stosunku do miejsca zamieszkania. Intrygujące jest jak te procesy wpływają na Polaków pięć lat po wstąpieniu Polski do UE. Z którą grupą odniesienia Polacy są związani w pierwszej kolejności? Czy są silnie przywiązani do swojej obecnej miejscowości zamieszkania czy woleliby ją zmienić? A jeśli tak, to na inne miejsce w kraju czy za granicą?

Polacy bardziej lokalni czy europejscy? – pięć lat po wstąpieniu Polski do UE

Tabela1.

Z kim lub czym czuje się Pan(i) najbardziej związany(a)? Wskazania respondentów według terminów badań
X 2001 XI 2003 VI 2004 IX 2009
w procentach
Ze społecznością lokalną, miejscowością,

w której mieszkam

57 53 53 61
Z regionem, krainą 15 19 14 12
Z całym krajem, Polską 22 22 18 19
Z Europą 2 3 3 3
Z czymś innym 2 3 8 3
Trudno powiedzieć 2 1 4 2

Źródło: CBOS 2001, 2003, 2004 i 2009.

O grupę odniesienia Polacy byli pytani już dwa razy przez CBOS: przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz miesiąc po akcesji Polski do UE. W ciągu tych kilku lat zanotowano ciekawe zmiany w deklaracjach Polaków, choć społeczność lokalna stanowi ciągle główną grupę odniesienia. Podczas gdy w roku 2003 i 2004 zmalała nieco liczba osób, które w pierwszej kolejności identyfikowały się ze swoim miejscem zamieszkania, to po pięciu latach członkowstwa we Wspólnotach Europejskich, Polacy częściej niż w roku 2003 i 2004 stwierdzali, że czują się najbardziej związani właśnie ze społeczność lokalną.

Badani zależnie od cech demograficzno-społecznych w odmienny sposób identyfikują się z daną grupą. Otóż kobiety częściej niż mężczyźni wskazują na społeczność lokalną oraz cały kraj, natomiast mężczyźni nieco częściej na region, krainę oraz na Europę.

Istnienie w społeczeństwie polskim tradycji migracyjnych, jak i wzrost migracji zagranicznych Polaków po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, zwłaszcza do krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Holandia czy Hiszpania, (por. „Informacja o rozmiarach i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004 – 2008”, GUS 2009) skłania do zadania pytania, czy Polacy woleliby mieszkać w Polsce czy za granicą?

W Polsce wolałoby mieszkać około 85% badanych. Jednakże Polacy, którzy są zainteresowani podjęciem pracy za granicą, podjęli już jakieś kroki w tym kierunku lub nie odrzuciliby takiej propozycji, znacznie częściej niż osoby, które nie są zainteresowane podjęciem pracy za granicą, chcieliby zamieszkać poza Polską.

Pięć lat w wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej Polacy są ciągle bardziej „lokalni” niż „europejscy”. Ciągle pierwszą grupa odniesienia Polaków jest społeczność lokalna, miejscowość zamieszkania, a w najmniejszym stopniu Europa. Ocena lokalnego rynku pracy oraz plany migracyjne modyfikują przywiązanie do „malej ojczyzny”.

Podwojenie się liczby emigrujących na pobyt czasowy w latach 2004-2008 spowodowało, z jednej strony, umocnienie się przywiązania do najbliższej grupy odniesienia – społeczności lokalnej. Z drugiej strony, Polacy, którzy już mieszkali za granicą lub chcieliby podjąć pracę w innym kraju, znacznie częściej stwierdzają, że chcieliby zamieszkać poza Polską. Można stwierdzić, że na skutek postępujących procesów europeizacji oraz wzmożonych wyjazdów zarobkowych Polaków po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Polacy, którzy w Polsce pozostali oraz nie planują podjąć pracy w innym kraju, stają się coraz bardziej zorientowani lokalnie i nacjonalistycznie pod względem preferowanego miejsca zamieszkania. Europeizacja, czy szerzej – kosmopolityzacja preferencji mieszkaniowych dotyczy tylko tej części polskiej populacji, która skorzystała z możliwości swobodnego podejmowania pracy w krajach Unii Europejskiej.

neta


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: